Amanoslarda “yayla muzu” zamanı

Doğu ve Güneydoğu Bölgesinin yüksek yerlerinde yetişen ve halk dilinde “yayla muzu” olarak bilinen şifa kaynağı “ışgın” bitkisi, Hassa Gazeluşağı ve Zeytinoba dağlarında kendini göstermeye başladı.

Amanos Dağlarının yüksek ve karlı dağlarının zirvelerinde rastlanan “Işkın” bitkisi, yöre halkı tarafından uzun ve yorucu bir yolculuk sonrası dağların zirvesinden toplanıyor.

Köylüler, kayalık alanlardan zor şartlar altında topladıkları ışgınları, atlarla ya da sırtlarında taşıyarak evlerine ulaştırıyor.

Akbez Mahallesi’nde oturan Davut Baş, Hassa Gazeluşağı Mahallesi sınırlarında yetişen ışkın bitkisini yıllardır topladığını belirterek, “Bahar aylarında çıkan bu bitkiye biz ışgın deriz. Yetiştiği bölgeye köylülerimiz Işgıncık Dağı demişler. Belli bir alanda, kayaların arasında yetişen bu ışkınları muz gibi kabuğunu soyarak yeriz. Keçilerimiz de bunları çok sever. Tadı ekşi ama insana müthiş bir iştah veriyor” diye konuştu.

Işkın bitkisinin özellikle şeker hastalığı olanlara iyi geldiğini bildiklerini söyleyen Davut Baş, “Eşe dosta ve birçok hastaya ışgın gönderdim. Daha sonra bu bitkinin şifa kaynağı olduğunu ve ülkemizde çok değerli olduğunu öğrendim” dedi.

Bir önceki yazımız olan İçerisinde 400 TL bulunan çanta sahibine teslim edildi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir