Halep’teki Sivillerin Tahliyesi – Hatay

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Yavuz Dede, Halep’teki sivillerin tahliyesine ilişkin, İki günde tahliyeleri bitirmek gibi bir amaçları var. Bu insanların iki gün içinde çıkışı zor gibi görünüyor ama umut ediyoruz ki garantör devletler, garantörlüğünü yerine getirir. dedi.

Dede, vakıflarının Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki lojistik merkezinde, Halep’e Yol Açın kampanyası kapsamında toplanan vatandaşlara hitap etti.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Dede, Beşşar Esed rejimi ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların Halep’teki kuşatması altında kalan sivillere yönelik tahliyelerin bugün yeniden başlamasını umut ettiklerini söyledi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Dede, şunları kaydetti:

İki gün içinde bu tahliyeleri bitirmek gibi bir amaçları var. İnşallah olur, gerçekten çok fazla insan var. Bu insanların iki gün içinde çıkışı zor gibi görünüyor ama umut ediyoruz ki garantör devletler, garantörlüğünü yerine getirir. Çünkü iki gün önce tahliyeler esnasında sıkıntı yaşanmıştı, Şii milis güçler, çıkan insanların üzerine ateş açtılar, 800 kişiyi esir aldılar. Sonra da bırakmak zorunda kaldılar.

2 bin çadır kurmayı hedefliyoruz

Dede, Halep’ten tahliye edilenlerin hayatları kurtulsa bile sonraki ihtiyaçlarının çok fazla olduğunu vurguladı.

Suriyelilerin yiyecek, kalacak yer, kıyafet, sağlık sorunu gibi sıkıntılar yaşadığını anlatan Dede, Biz hem çadır hem gıda anlamında bu insanlara orada hizmet vereceğiz. AFAD ile yürüttüğümüz bir çalışma var. Orada yaklaşık 500 dönüm araziye 2 bine yakın çadır kurmayı, bir kamp oluşturmayı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirirsek, hiç olmazsa bu kışı rahat atlatabilecekleri bir imkana kavuştururuz. dedi.

Bir önceki yazımız olan Suriyelilere yardım götüren BM tırları görevini tamamladı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir