Halep’ten getirilen yaralılardan biri hayatını kaybetti

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, Halep’ten Türkiye’ye getirilen 55 yaralıdan birinin hayatını kaybettiğini, aralarında 2 yaşında bir bebeğin de bulunduğu 4 yaralının ise durumunun ciddiyetini koruduğunu açıkladı.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dr. Aydınlık, sınır kapısındaki 3 çadırda yaralıların ilk müdahalelerini yaptıktan sonra Türkiye’deki en yakın hastanelere sevk ettiklerini anlattı.
Dün 18.30’dan itibaren hasta girişinin başladığını söyleyen Dr. Aydınlık, şunları söyledi:
“Dünden bu yana sınırımıza 55 hasta girdi. Bu hastaların bir tanesi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etti. Geri kalan hastalardan 2 yaşında bir bebek var, durumu ciddi. 4 hastamızın hayati tehlikesi ciddiyetini koruyor. Diğer hastaların çoğu rehabilitasyon gerektiren hastalar. Hatay, Antakya, Mersin ve Adana’da tedavi edilebilecek hastalar var. Yaralı girişi olduğunda Sağlık Bakanlığı olarak tüm imkan ve kabiliyetlerimiz burada hazır. 50 personel, 13 ambulans, 2 ulusal medikal kurtarma ekibimiz hazır. Gerekmesi halinde Adana ve Mersin’den takviye ekipler hazır bekliyor. Türkiye olarak, Sağlık Bakanlığı olarak dünyaya örnek bir müdahale.”

Bir önceki yazımız olan Öncü yardım konvoyu Suriye’de başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir