Hatay Kızılay Genel Başkanı Kınık, Halep’ten Gelecekleri Sınırda Bekliyor

Kızılay Genel Başkanı Kınık, Halep’ten gelecekleri sınırda bekliyor

HATAY’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na giderek Halep’ten gelmesi beklenen mülteciler için yapılan hazırlıkları denetleyen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, İdlip’e de giderek incelemeler yaptı, son gelişmeleri anlattı.

Ateşkes sonrası sivillerin nereye gönderileceği konusunun netleşmediğini belirten Kerem Kınık, Tahminlerimiz ağırlıklı olarak İdlip yönüne olacağı. Daha sonra aldığımız bilgilere göre tahliyenin Halep civarında bulunan bazı köylere doğru da yapılacağı konusunda bilgiler geldi. Bin civarında insanın Halep’i terk ettiği bilgisini alınça biz, onları karşılamak için İdlip’e geçtik. Fakat bu grup Rus bölgesinden, İran milisleri tarafında takıldılar, daha sonra da çatışma başlayınca geri gönderildiler dedi.

Tahminlere göre 70-80 bin insanın çatışma bölgesini terk etmeye çalıştığını, bugün İdlip’e 10 ton ihtiyaç malzemesi soktuklarını anlatan Kınık, şöyle konuştu:

Bu insanların tamamının İdlip’e gelip gelmeyeceği, bir kısmının batı Halep’e doğru yönleneceği, yada eğer Afrin koridoru açılırsa Cerablus tarafına geçmek istedikleri şeklinde bilgiler var. İnsanlar ellerinde hiç bir imkan olmadan geliyorlar. Halep’te 100’ü ağır 400 yaralı olduğu konusunda bilgiler geldi. Halep’in içerisinde tahliye için ambulanslar bekliyor. Dolayısıyla sağlık hizmetleri ihtiyacı var. Bu anlamda bu kapasitelerin acil hazırlanması gerekiyor.

‘KAMPLAR İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI YAPTIK’

İdlip’te yeni kamp alanları için fizibilite çalışması yaptıklarını belirten Kınık sözlerini şöyle sürdürdü:

Halep yolu iki taraflı kapatıldı. Zaten çatışma çıktıktan sonra bölge güvensiz hale geldi. Biz yardım malzemelerini İdlip içerisinde depolara yerleştireceğiz. Buradan ihtiyaç sahibi yerlere küçük parçalar halinde, bölge güvenli olduğu zamanlarda götürmeye gayret edeceğiz. İdlip’in içerisinde mevcut kamp yerleri, yada yeni kampların yapılması amacıyla da fizibilite çalışması yaptık. Bazı arazileri inceledik. Şu anda durumu izliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Habibi Neccar Camisi’nde Mevlid Kandili başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir