OSBÜK Hatay ve Çevre OSB’leri istişare toplantısı

Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu (OSBÜK) tarafından Hatay ve Çevre OSB’leri istişare toplantısı düzenlendi.
Ottoman Palace’de düzenlenen toplantıda konuşan Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Hatay’ın 1,5 milyon nüfusuyla 500 bin mülteci ağırladığını belirtti.
Türkiye sınırında yaşanan gelişmelere ilgisiz kalınmasının mümkün olmadığını ifade eden Kütükcü, “Şu anda Hatay ile ilgili izlediğimiz sunumdaki veriler Türkiye’nin ne kadar önemli bir yerinde olduğumuzu gösteriyor. Özellikle demir çelik sektörü açısından. Özellikle Hatay, Gaziantep, Kilis gibi güney sınır illerimizin yoğunca yaşadığı bir mülteci yoğunluğu ve bu coğrafyalarda yaşanan çatışmalar, dökülen kanlar hepimizi birinci dereceden ilgilendiriyor. Hemen güneyimizde yaşanan bu insanlık dramına artık insanlar tanım getiremiyor. Buna savaş deseniz savaş değil, buna terör deseniz terör tanımı da yetmiyor. Buna cinayet mi demek lazım, buna insanlık dışı bir adilik mi demek lazım tanım bulmakta gerçekten zorlanıyorum. Çoluk çocuk demeden, kadın ihtiyar demeden bombalar insanların üzerine yağdırılıyor. Bu arada hemen sınırımızda olan bu gelişmelere de tabi ki ilgisiz kalmamız mümkün değil. Devletimiz, hükümetimiz elinden geleni yapmaya çalışıyor” dedi.
Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin ekonomik anlamda saldırılara maruz kaldığını söyledi. Artçı saldırıların devam ettiğini vurgulayan Kütükcü, şöyle devam etti:
“Bizler de iş dünyası olarak bu mülteci kardeşlerimize destek olmaya, bunların insanı ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz. Devletimize destek olmaya çalışıyoruz. Ancak bu arada tabi ki yaşadığımız bu coğrafyada yaşananları bir taraftan bu şekilde izlerken bir taraftan ekonomik faaliyetlerimizi sürdürmek zorundayız. Bu ekonomik faaliyetlerimizi sürdürürken dünyadaki ekonomik gelişmeler, ülkemizdeki ekonomik gelişmeler bizleri birinci derecede ilgilendiriyor. Artçı saldırılar devam ediyor, şu anda ekonomik saldırılara muhatabız. Bir süreden beridir ülkemiz üzerinde bir takım ekonomik algı operasyonları maalesef yoğun olarak sürdürülüyor. En son kur dalgalanmaları ekonomide bu kadar kur yükselmesinin, kur dalgalanmasının karşılığını bulmakta zorlanıyoruz. Evet, dünyada kurlar dalgalanır, ülkelerde de dalgalanır ancak Türk Lirası’ndaki değer kaybı hemen kendisinden önceki para birimlerinin değer kaybının neredeyse iki katından fazla. Dolayısıyla bu değer kaybının ekonomik aktiviteler ile izah edilmesi çok kolay değil.”
Hatay Valisi Erdal Ata ise sanayicilerin OSB’ler dışında yatırım yapmak istediğinde büyük sıkıntılara maruz kaldığını kaydetti. OSB’lerin sanayiciler için biçilmez kaptan olduğunu vurgulayan Vali Ata, “Sanayicilerimiz eğer organize sanayi bölgeleri dışında yatırım yapmaya kalkarsa büyük güçlüklerle karşılaşıyor. Akşam da bir ara bir nebze bahsetmiştim; biz maratonu sanayicilerimize engelli koşturuyorduk. Onların yatırım yapabilmesi için çok bürokratik işlemlerle özellikle mahalli idarelerde uğraşmak zorunda kalıyorlardı. O sebepten önce bunun önüne geçti. Her türlü alt yapısı geçmiş, hazır parselleri sanayicilerimize teslim ediyorlar. Yollar, elektrikler, doğalgazlar, ulaşımdan, Telekom gibi kuruluşlardan uğraşmak zorunda kalmıyorlar” dedi.
Toplantıya, Antakya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahsin Kabaali, işadamları ve davetliler katıldı.

Bir önceki yazımız olan Halep’ten getirilen yaralılardan biri hayatını kaybetti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir